Beskrivning
Yanmar 3YM20 är en 4-takts, 3-cylindrig, sötvattenkyld dieselmotor.
Lämplig för kryssnings- och segelbåtar. Kan med mindre modifieringar installeras i stället för 2GM20 och 3GM30 motorer.
Original price was: 12 110,00 €.9 083,00 €Current price is: 9 083,00 €.
Beställ produkt, beräknad leveranstid 2-5 dagar
Yanmar 3YM20 är en 4-takts, 3-cylindrig, sötvattenkyld dieselmotor.
Lämplig för kryssnings- och segelbåtar. Kan med mindre modifieringar installeras i stället för 2GM20 och 3GM30 motorer.
| Motortillverkning | Yanmar |
|---|---|
| Typ/modell av motor | 3YM20 |
| Motoreffekt (kW/ hp) | 15,4/21 |
| Cylindrar | 3 |
| Motorns vikt | 110 kg |
| Växellåda för växellåda | 2.21:1 |
| Laddare | 12 V/ 125 A |
| Avgasslang Ø | 51 mm (SLANG50) |
| Storlek på bränsleslang | 8 mm |
| Inloppsslang för kylvatten Ø | 19 mm |
| Motorvolym cm³ | 854 |
| Kylsystem | Kylning med sötvatten |
| Instrumentpanel | B20 |
| Motorvarvtal (rpm) | 3600 varv per minut |