Description
Yanmar 3YM20 is a 4-stroke, 3-cylinder, freshwater-cooled diesel engine.
Suitable for cruising and sailing boats. Can be installed with minor modifications in place of the 2GM20 and 3GM30 engines.
Original price was: 12 110,00 €.9 083,00 €Current price is: 9 083,00 €.
Made to order / Backorder, delivery estimate 2-5 days
Yanmar 3YM20 is a 4-stroke, 3-cylinder, freshwater-cooled diesel engine.
Suitable for cruising and sailing boats. Can be installed with minor modifications in place of the 2GM20 and 3GM30 engines.
| Make of engine | Yanmar |
|---|---|
| Engine type/model | 3YM20 |
| Engine power (kW/ hp) | 15,4/21 |
| Cylinders | 3 |
| Engine weight | 110 kg |
| Transmission gearbox | 2.21:1 |
| Charger | 12 V/ 125 A |
| Exhaust hose Ø | 51 mm (SLANG50) |
| Fuel hose size | 8 mm |
| Cooling water inlet hose Ø | 19 mm |
| Engine capacity cm³ | 854 |
| Cooling system | Freshwater cooling |
| Dashboard | B20 |
| Engine speed (rpm) | 3600 rpm |