Description
Michigan Gold-Line basic model manganese bronze propeller for small and medium sized powerboats with a speed of about 6 - 14 knots.
625,00 €
Michigan Wheel Goldline GL352 3-blade propeller for submersible boats
In stock, available for immediate delivery.
Michigan Gold-Line basic model manganese bronze propeller for small and medium sized powerboats with a speed of about 6 - 14 knots.
| Number of blades | 3 |
|---|---|
| Propeller diameter | 14" |
| Pitch (in inches) | 10" |
| Material from | MnBr (manganese-bronze) |
| Hub | Ø 30 mm 1:10 ISO 4566 |
| DAR figure | 52 % |
| Propeller model | GL352 |
| Direction of rotation (handedness) | Right-handed |