12x08R Propeller GL235 Ø25 ISO
374,00 €
The GL235 Gold line 2 blade bronze propeller
Made to order / Backorder, delivery estimate 2-5 days
| Number of blades | 2 |
|---|---|
| Propeller diameter | 12" |
| Pitch (in inches) | 8" |
| Material from | MnBr (manganese-bronze) |
| Hub | Ø 25 mm 1:10 ISO 4566 |
| Shaft diameter | 25 mm |
| DAR figure | 35 % |
| ISO classification | II U |
| Propeller model | GL235 |
| Direction of rotation (handedness) | Right-handed |






