Description
Bronze propeller 20 "x13", material Manganese Bronze (MnBr) for mid-engine boats. Propeller shaft diameter Ø 35 mm.
Michigan Gold-Line basic design manganese bronze propeller for small and medium sized powerboats.
1 208,00 €
3-pole bronze spotter
Made to order / Backorder, delivery estimate 2-5 days
Bronze propeller 20 "x13", material Manganese Bronze (MnBr) for mid-engine boats. Propeller shaft diameter Ø 35 mm.
Michigan Gold-Line basic design manganese bronze propeller for small and medium sized powerboats.
| Number of blades | 3 |
|---|---|
| Propeller diameter | 20" |
| Pitch (in inches) | 13" |
| Material from | MnBr (manganese-bronze) |
| Hub | Ø 35 mm 1:10 ISO 4566 |
| DAR figure | 52 % |
| Propeller model | GL352 |
| Direction of rotation (handedness) | Right-handed |